Pohanku povaříme. Mezitím nastrouháme na jemno mrkev, nakrájíme cibulku, prolisujeme česnek. Když pohanka vychladne smícháme s pohankovou mouku, mrkví a kořením. Dobře promícháme a vytvarujeme karbenátky. Osmažíme po obou stranách do zlatova. Podáváme s vařeným bramborem a česnekovým dípem. Přeji dobrou chuť

Potřebné suroviny:

Dobrou chuť Vám přeje vaše Sylva.

Pohanka

Pohanka je jednoletá rostlina dorůstající asi půl metru. Pohanka se pěstuje jako píce i hodnotná potravina, je také medonosná, což má význam pro včelaře. Jako léčebná potravina s vysokým obsahem rutinu nemá v rostlinné říši obdoby. Pochází z Asie a nesnáší mráz, k nám se dostala s tureckými vojáky, přivezli si ji jako potravinu, která u nás zdomácněla jako „rýže severu“ či jídlo chudých lidí.

Patří tedy k tradiční české lidové kuchyni a díky zastáncům zdravé výživy slaví svůj návrat. V lidovém léčitelství se doporučovala směs pohankové mouky a podmáslí pro kojící matky ke zvýšení tvorby mléka.
Pohanka se používá všude, kde je třeba zvýšit pružnost ipevnost cévních stěn, při křečových žilách, hemeroidech a poruchách prokrvení končetin a při červených žilkách na stehnech u žen, lae také jako prevence proti praskání cév uvnitř organismu, např. Proti náhlým příhodám mozkovým…Pohanka čistí krev a posiluje imunitu.

Využití v kuchyni

Pohanka je velmi dobře stravitelná a v kuchyni ji používáme v různých formách: Čerstvé pohankové listy do salátů, pohanku neloupanou k domácímu klíčení a pěstování, pohanku loupanou – pohankové kroupy k vaření, pohankovou lámanku do polévek a obilných jídel např. V kombinaci s rýží, pohankové těstoviny, pohankovou krupici do polévek a kaší, pohankové vločky nebo pukance s jogurtem. Pohanková mouka hladká je výborná na zimní palačinky a lívance a do koláčů. Pohankové slupky využijeme na čaje, obklady a polštářky a pohankový med tmavé barvy se specifickou chutí do čaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *